Akıllı Üretim ve Tedarik Zinciri

otomasyon, otomasyongezegeni

Akıllı üretim ve tedarik zinciri

Üreticilerin ekosistemi tedarikçiler, lojistik ortaklar, daha önce bahsi geçen müşteriler ve ortaklar ve diğer üreticilerden oluşmaktadır.

Daha karmaşık üretim biçimlerinde genellikle bir imalat firması, daha karmaşık imalat şirketlerinde bitmiş ürün için ihtiyaç duyulan malları üreten birçok yakınınızda bulunmaktadır. Tipik örnekler, otomobil koltuklarından daha teknik parçalara kadar, arabanın çeşitli parçaları için diğerlerine güvenen otomobil üreticileridir.

En gelişmiş ve dijital olarak olgunlaşan üreticiler, tüm şirketler dijital şirketler haline geldikçe, üretim işinin yüzünü dönüştürerek veri ve hizmetlere dayalı yeni iş modelleri ve gelir kaynakları geliştiriyor. Onlar averall akıllı tedarik zincirinin bir parçası haline gelir ve otomasyon ve optimizasyon hedeflerinin ötesine geçer.Proses üretimine karşı ayrı üretim

Tipik olarak, proses üretimi ve ayrı imalat arasında bir ayrım yapılır.

Her ne kadar bunlar imalatın en çok bahsedilen ‘formları’ olmakla birlikte, başkaları da vardır: tekrarlı üretim, akış üretimi vb. Ayrıca, üretimde geleneksel olarak iki farklı tip tanımlanmıştır. Bununla birlikte, bu genel bakış kapsamında, bugün bilinen ve (çalışılan) ana ikisine baktık : ayrık imalat ve süreç üretimi.

Kesikli üretim ve proses üretimi arasındaki farklar

Ayrık imalatta , kolayca tanımlanabilen ve farklı parçalardan oluşan birkaç farklı bitmiş ürün üretiyoruz, böylece teoride iyi / ürün, parçalandığında ve geri dönüştürülmesi gerektiğinde, çeşitli parçalarına geri indirilebilmektedir.

Örnekler spor malzemeleri ve tüketici elektroniği gibi tüketim mallarından otomobillere, uçaklardan vb. Ayrık imalatlar, stok yapmak ya da siparişe göre üretim süreçlerinde sıklıkla meydana gelir ve proses üretiminde olduğu gibi büyük partilerle çalışmak yerine, ayrı montajlı ürünlerle çalışırız.Proses imalatında , kullanılan çeşitli malzemelerin (tipik olarak kimyasal dönüşüm) bir tür işleminden geçen ürünleri üretiyoruz , böylece bitmiş ürün farklılaştırılmamış ve normal olarak kullanılan çeşitli bileşenlere ve malzemelere geri getirilememektedir. işleme veya arıtma etkisi.

Örnekler alkolsüz içecekler, boyalar ve ilaç gibi tüketim mallarından rafine yağ, tekstil ve kozmetik ürünlerine kadar çeşitlilik göstermektedir. Çoğu durumda, proses üretimi, orijinal terkiplerin orijinal haline getirilemediği, kimyasal dönüştürmede, arıtılmasında veya birkaç bileşenin karıştırılmasında ve işlenmesinde olduğu gibi seri üretim ve formül bazlı veya reçete bazlıdır.Hem zorluklar hem de öncelikler arasındaki farklılıklar ve çeşitli imalat türleri arasındaki farklar temel olarak bir Kurumsal Kaynak Planlama ( ERP ), üretim süreci ve üretim süreci süreci perspektifinden alınmıştır.

Bununla birlikte, de faktörü, farklı amaçlarla da olsa, modern teknolojilerin kullanımında bir çok çakışma vardır. Farklılıklar hem farklı ve hem de süreç imalatında yüksek olmakla birlikte, özellikle üretim sürecinde, “süreç endüstrisinde” evrimler hakkında konuşmaktan gerçekten dürüst olmayan, farklı önceliklere, çalışma yöntemlerine ve ürünlere sahip birçok endüstri ile karşılaşıyoruz.

Diğer bir deyişle: Biri belirli üretim ortamlarına daha derin dalmak zorundadır, ama aynı zamanda genel olarak üretim boyunca birçok örtüşen evrimi de unutmamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir