API Nedir ?

API-nedir

API nedir? (Application Programming Interface)

(Uygulama programlama Arayüzü)

 

API, iki uygulamanın birbiriyle konuşmasına izin veren bir yazılım aracı olan Uygulama Programlama Arabirimi’nin kısaltmasıdır. Facebook gibi bir uygulamayı her kullandığınızda, anlık mesaj gönderin veya telefonunuzdaki hava durumunu kontrol edin, bir API kullanıyorsunuz.
Otomasyon sistemlerinde de kullanılan bu API nedir ? gelin bir örnekle inceleyelim ;

Bir API Örneği ;

Cep telefonunuzda bir uygulama kullandığınızda, uygulama İnternet’e bağlanır ve verileri bir sunucuya gönderir. Sunucu daha sonra bu verileri alır, yorumlar, gerekli eylemleri gerçekleştirir ve telefonunuza geri gönderir. Uygulama daha sonra bu verileri yorumlar ve istediğiniz bilgiyi okunabilir bir şekilde sunar. Bu bir API nedir – hepsi bu API aracılığıyla olur.

Bunu daha iyi açıklamak için tanıdık bir örnek verelim.

Sipariş verebileceğiniz bir menü seçeneği içeren bir restoranda bir masada oturuyorsunuz. Mutfak, siparişinizi hazırlayacak “sistem” in bir parçasıdır. Eksik olan, siparişinizi mutfağa iletmek ve yemeğinizi masanıza geri götürmek için kritik bağlantıdır. Garson ya da API’nin geldiği yer burası. Garson, isteğinizi veya siparişinizi alan ve mutfağı – sistem – ne yapacağını söyleyen mesajcı – veya API -. Daha sonra garson cevabı size geri gönderir; Bu durumda, bu yiyecek.İşte gerçek hayatlı bir API örneği. Online uçuş arama sürecine aşina olabilirsiniz. Restoran gibi, farklı şehirler, kalkış ve dönüş tarihleri ​​ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz. Rezervasyon yaptığınızı bir havayolu web sitesinde uçuş olduğunu hayal edelim. Bir kalkış şehir ve tarihi, bir dönüş şehri ve tarihi, kabin sınıfı ve diğer değişkenleri seçersiniz. Uçağınız için rezervasyon yaptırmak için, havayolunun web sitesiyle etkileşime girerek veritabanlarına erişebilir ve bu tarihlerdeki koltukların mevcut olup olmadığını ve maliyetlerin neler olabileceğini görebilirsiniz.

Ancak, eğer havayolunun web sitesini kullanmıyorsanız –– bilgiye doğrudan erişimi olan bir kanal? Bir dizi havayolu veritabanından bilgi toplayan Kayak veya Expedia gibi bir çevrimiçi seyahat hizmeti kullanıyorsanız ne olacak?

Bu durumda seyahat servisi, havayolu şirketinin API’siyle etkileşime girer. API, yardımsever garsonunuz gibi, havayolu şirketinin veritabanından kitap koltuklarına, bagaj seçeneklerine, vb. Bilgi almak için bu çevrimiçi seyahat servisinden istemeniz gereken bir arabirimdir. API daha sonra havayolunun isteğinize yanıtını alır ve doğru gönderir. Daha sonra size en güncel, ilgili bilgileri gösteren çevrimiçi seyahat servisine geri dönün.Bir API da  güvenlik katmanı mı sağlanır ?

Telefonunuzun verileri asla sunucuya tam olarak maruz kalmaz ve aynı şekilde sunucu telefonunuza tam olarak maruz kalmaz. Bunun yerine, her biri küçük veri paketleriyle iletişim kurar, yalnızca gerekli olanı paylaşır – siparişi sipariş etmek gibi. Restorana ne yemek istediğinizi söylersiniz, karşılığında ne istediklerini söylerler ve sonunda, yemeğinizi alırsınız.

API’ler , çok sayıda işletme gelirinin büyük bir bölümünü oluşturmaları açısından çok değerli hale gelmiştir . Google, eBay, Salesforce.com, Amazon ve Expedia gibi büyük şirketler, API’larından para kazanan şirketlerden sadece birkaçı. “ API ekonomisi ” nin ifade ettiği şey, bu API’ler pazarıdır.Modern API nedir ?

Yıllar içinde, bir “API” ne sıklıkla bir uygulama için herhangi bir tür genel bağlantı arabirimini tanımlamıştır. Ancak daha yakın zamanda, modern API, onları olağanüstü derecede değerli ve yararlı kılan bazı özelliklerde bulunmuştur:

  • Modern API’lar standartlara (tipik olarak HTTP ve REST), geliştirici dostu, kolayca erişilebilen ve genel olarak anlaşılan standartlara uygundur.
  • Koddan daha çok ürün gibi davranırlar. Belirli kitleler için (örneğin, mobil geliştiriciler) tüketim için tasarlanırlar, belgelendirilirler ve kullanıcıların bakım ve yaşam döngüsüyle ilgili belirli beklentilere sahip olacakları şekilde versiyonlanırlar.
  • Çok daha standart olduklarından, güvenlik ve yönetişim için daha güçlü bir disipline sahipler, ayrıca performans ve ölçek için izlenip yönetiliyorlar.
  • Üretilen yazılımın başka bir parçası olarak, modern API’nin tasarım, test, oluşturma, yönetme ve sürüm oluşturma gibi kendi yazılım geliştirme yaşam döngüsüne (SDLC) sahiptir. Ayrıca, modern API’ler tüketim ve versiyonlama için iyi belgelenmiştir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir