Dünyada ve Uzayda Yeni Bölgeleri Keşfeten Kadınlar

Dr. Ellen Ochoa , uzayda kadınlar , yeni keşifler
Dr. Ellen Ochoa , uzayda kadınlar , yeni keşifler

PACK EXPO Las Vegas’ta oluşturulan fuarda bulunan Ambalaj ve İşleme Kadın Liderlik Ağı ( PPWLN ) bir kahvaltı düzenlendi ve bu kahvaltıya  yaklaşık 700 kişi katıldı bu kadın liderlik ağı için rekor katılım oldu. Toplantının teması “Yeni Bölgeyi Keşfetmek” , uzaya giden ilk İspanyol kadın olan açılış konuşmacısı Dr. Ellen Ochoa’nın bir metaforu olan “Yeni Bölgeyi Keşfetmek” ile alakalı konuşma yaptı.

 

Dört uzay görevinde olan Ochoa, üç uçuşta tek kadındı. Ancak, erkek meslektaşlarıyla yaptığı yoğun eğitim nedeniyle asla farklı muamele görmediğini söyledi. “Hepimiz birey olarak düşündük” dedi.

Ancak, her zaman böyle değildi. Lisedeki en iyi matematik öğrencisiydi, ancak hiç kimse onunla bilim alanı hakkında konuşmadı. Üniversitede bile, bir elektrik mühendisliği profesörü, “çok zor bir ders” olduğunu belirterek mesleğinden uzaklaşmaya çalıştı. Fizikte, matematik ve matematikte (fizik dili) geçmişiyle çok ilgilenen bir profesördü. ve sonunda, kelimenin tam anlamıyla dünyayı değiştirebilecek bir kariyeri sürdürme şansının bir sonucu olan bir kapı açtı.

Ochoa, 1988 yılında Ames Araştırma Merkezi’nde araştırma mühendisi olarak NASA’ya katıldı ve 1990’da Johnson Uzay Merkezi’ne taşındı ve astronot olarak seçildi. 1993’teki ilk görevi Discovery uzay mekiği üzerindeydi ve başka bir uzay laboratuarı görevinden ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) iki seyahatten sonra, tekrar Johnson Space Center’ın 11. direktörü olarak işe başladı. JSC). Ayrıca JSC’nin ikinci kadın yönetmeni oldu.

İşgücünün% 35’inin kadın olduğu JSC’de görev süresi boyunca, Ochoa her yıl herkese organizasyonda yer almak için belirli adımlar atmaya çalıştıkları bir inovasyon ve katılım programı yürütmeye yardımcı oldu, bu da geniş bir yelpazede insanlara daha geniş bir fırsat için fırsat verdi. deneyimler. Şu anda JSC’de, biri Yaşamı ve Liderliği Aşan Kadınlar (WELL) olarak adlandırılan dokuz çalışan kaynak grubu bulunmaktadır.

Ochoa, “Herkesin fikirlerine ve beyin gücüne ihtiyacımız var” dedi. “Bir kuruluşun olabilecek en iyi olması için insanların kendilerini değerli hissetmeleri gerekir. Saygı duymaları gerekir ve eğer konuşurlarsa katkılarının tanınacağını bilmeleri gerekir. Bunu anlayan bir organizasyon için çalışma fırsatı bulduğum ve uzay araştırmalarının büyük serüveninde bir ekibin parçası olabilme şansına sahip olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. ”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir