Endüstri 4.0 Kısaca Nedir ?

endüstri-4.0-nedir

Dördüncü Sanayi Devrimi nedir? ‘Endüstri 4.0‘ olarak da bilinir.

Endüstri 4.0 kısaca nedir ;
Endüstri 4.0, insanlık için sadece temel bir meydan okumadan daha fazlasıdır. Endüstri 4.0, mevcut yaşam tarzını iyileştirmek için biyoloji, teknoloji ve endüstriyel otomasyon alanındaki tüm ileri araştırmaları bir araya getirmekten ibarettir. Doğal kaynakları nasıl kullandığımızın ve elbette hayatımızı iyileştirmenin yeni bir yolunun yeni bir yolu.Belki de en önemli gelişme, Yapay Zekanın sürekli gelişmesidir. Kavramı Dördüncü Sanayi Devrimi bulduğumuz halde, düşündüren, 1950’li yıllarda Alan Turin tarafından başlatıldı “bir makine yanılmaz olması bekleniyor, o da akıllı olamaz” . Bugün yeni bir çağda yaşıyoruz, arabaların kendi kendine sürülebileceği, nanorobotların hastalıklarını tedavi ettiği, donanımın dünya çapında mesajlar gönderen ağlara bağlı olduğu ve yeni alternatif enerjilerin sağlandığı yeni bir çağda yaşıyoruz. Bu liste etkileyici derecede büyük ve bu nedenle bu genişletilmiş topluluğu adaıyoruz.

İlk olarak, zamanda geri dönelim:

endüstri-4.0 kısaca nedir?Endüstri 1.0: (1784)
Su ve buhar gücüyle çalışan mekanik üretim ekipmanlarına dayanmaktadır.
Endüstri 2.0: (1870)
İşbölümü ve elektrik enerjisi kullanımı ile sağlanan seri üretime dayanmaktadır.
Endüstri 3.0 (1969)
Üretimi daha da otomatik hale getirmek için elektronik ve BT’nin kullanımına dayanmaktadır.
Endüstri 4.0 (bugün)
Siber-fiziksel sistemlerin kullanımına dayanmaktadır.

Endüstri 4.0

Endüstri 4.0 terimi, dijital teknoloji, biyoloji ve donanım otomasyonlarındaki önemli yeniliklerin birleşiminden gelmektedir.

Ademi merkeziyetçi karar verme
Bu, siber-fiziksel sistemlerin kendi basit kararlarını alma ve olabildiğince kendi kararını alma olasılıklarını ifade eder. Sadece istisnalar, müdahaleler veya çelişen hedefler söz konusu olduğunda, daha üst bir seviyeye verilen görevler vardır.

Birlikte Çalışabilirlik
Cihazların, makinelerin, sensörlerin ve insanların Internet op People (IoP) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurma ve iletişim kurma becerisi. Ayrıca, bilgi şeffaflığı: bilgileri gözden geçirmek için sensör verilerinden gerçek dünyanın bir kopyasını oluşturmak.Teknik yardım
Teknik yardım, destek sistemlerinin karar vermede bilgilerini görselleştirerek insanlara yardımcı olmasını sağlar. Ek olarak: acil sorunları kısa sürede çözme yeteneği çok faydalıdır. Siber fiziksel sistemler, insanlar için mümkün olmayan bir dizi iş yürüterek insanları fiziksel olarak destekleyebilir. Bazı işler bizim için yapmamız gereken çok zor ya da tehlikeli olabilir.

Alternatif enerjiler ve yeni materyaller
Birçok kaynaktan enerji elde etmenin yeni yollarını keşfetmek, dünyanın sağlığını sağlamak için yeni bir ekosistem geliştirmek. Bunun iyi bir örneği Manyetik ve Yerçekimsel Alan Teknolojisi (Magrav) olabilir. Dördüncü sanayi devrimi, bu yeni teknolojiyle sınırsız temiz enerji elde etmemizi sağlıyor.

Nanoteknoloji
Nanoteknoloji bedenlerimizi bulmamıza, tahmin etmemize ve iyileştirmemize yardımcı olur! Ayrıca: Malzemelerin özelliklerini geliştirir; Daha fazla güç, daha hafif ağırlık, ışık spektrumu kontrolünde artış ve daha büyük kimyasal reaksiyonlar.IoT
Bu, donanımın insandan insana veya insandan bilgisayara etkileşime gerek duymadan bir ağ üzerinden veri aktarma yeteneğine sahip olduğu yerdir.

Bütün bu teknolojiler, küresel operasyonlarda güçlü bir değişim sağlar.

endüstri-4.0-sanayi-devrimi

Bugünün dönüşümlerinin üçüncü evrimin bir parçası olmadığının üç nedeni var, ancak dördüncü. Hız, kapsam ve sistem etkisi. Mevcut atılımların hızı daha önce hiç görülmemişti . Tüm atılımları önceki endüstriyel devrimlerle karşılaştırırsak, dördüncü devrimin lineer olandan ziyade bir hızda geliştiğini görürsünüz. Aslında neredeyse her endüstriyi aksatıyor . Bu gelişmeler tüm üretim, yönetim ve yönetişim sistemlerini etkiler.

Bu atılımlar her yerde , Yapay Zeka, robotik, Nesnelerin İnterneti, otonom araçlar, 3 boyutlu baskı, nanoteknoloji, biyoteknoloji, malzeme bilimi, enerji depolama ve kuantum hesaplama gibi alanları düşünmektedir.Zorluklar ve fırsatlar

Endüstri 4.0, küresel gelir seviyelerini yükseltmek ve mevcut yaşam standartlarımızı iyileştirmek için büyük bir potansiyele sahiptir Teknoloji, büyümemize yardımcı olan yeni ürün ve hizmetler üretmeyi mümkün kıldı. Bir sonraki devrede, mevcut yaşam tarzımızın verimliliği ve verimliliği dahilinde kazanımları deneyimleyeceğiz.

Öte yandan, ekonomistler Erik Brynjolfsson ve Andrew McAfee, devrimin daha da büyük bir eşitsizlik yaratabileceğine işaret etti. Çünkü otomasyon iş piyasasını devralacak.

“Teknoloji her zaman işleri yok ediyor ve her zaman iş yaratıyor” (Erik Brynjolfsson)

Dikkate alınması gereken birkaç zorluk:
– Yeni sistemler ile entegre edilerek verilerin güvenlik sorunları büyük ölçüde artmaktadır.
– Başarılı bir siber-fiziksel iletişim için yüksek derecede güvenilirlik ve kuruluma ihtiyaç duyulacaktır.
– Üretimin doğruluğunu daha az insan gözetimi ile tutarak sonunda bir engel oluşturabilir.
– Yüksek ücretli insan işlerinin kaybı, yeni otomasyonlar ortaya çıktığında her zaman endişe kaynağıdır.Endüstri 4.0

işletmeleri nasıl etkiler?

Dördüncü Sanayi Devrimi, işletmeler üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak. Birçok endüstri mevcut ihtiyaçları karşılamak için tamamen yeni yollaryaratacak yeni teknolojileri görecek . Artan şeffaflık, müşteri katılımı ve yeni tüketici davranışı modelleri, şirketleri üretimlerini, ürünlerini tasarlamalarını ve pazarlama şeklini değiştirmeye zorlayacaktır.

Dördüncü Endüstri Devrimi’nin işletmeler üzerindeki dört ana etkisi vardır: müşteri beklentileri, ürün geliştirme, işbirlikçi yenilikçilik ve örgütsel formlar. Fiziksel ürünler artık değerlerini artıran dijital yeteneklerle geliştirilebilir, yeni teknolojiler varlıkları daha esnek ve dayanıklı hale getirirken, analitikler ve veriler de nasıl koruntuklarına dönüşüyor.

Dördüncü Sanayi Devrimi, şirketleri iş yapma şeklini yeniden incelemeye zorluyor. İş liderlerinin değişen bir çevre ile uğraştıklarını anlamaları gerekecek. Ekiplerinin varsayımlarına meydan okumalı ve yeniliklere ve ayar yapmaya devam etmeliler.

Endüstri 4.0 vs şeylerin Endüstriyel İnternet (IIoT)

Endüstri 4.0 ve Nesnelerin Sınai İnternet (IIoT) terimleri, tersine kullanılmaktadır. Bilmediğiniz şey, bu iki terimin, her ikisi de aynı uygulamalara ve teknolojilere atıfta bulunmanın farklı anlamlara ve kökenlere sahip olmasıdır.

Her iki terimin de toplam farklı varlıklar tarafından yapıldığını bilmek önemlidir. Sanayi 4.0, dördüncü sanayi devrimi anlamına gelen bir Alman hükümetinden kaynaklanmaktadır. Alman hükümeti ilk başta şunları söyledi:

“Endüstri 4.0’ın nihai amacı, Alman üretim üssü için sürdürülebilir bir rekabet avantajı sağlamaktır. Bir yandan CPS (Cyber ​​Physical Systems – gömülü yazılıma sahip donanım sistemleri) kurmak ve kurmak için Alman endüstrisini eğitmeli ve diğer yandan da küresel olarak rekabet etmelerini sağlamaya çalışmalıyız. ”Alman hükümeti endüstri araştırmasında öncü rolünü kabul ediyor ve rollerinin bu şekilde kalmasını sağlamaya istekli.

IIoT terimi, birçok endüstri varyasyonu olan Nesnelerin İnterneti’nin endüstriyel bir uyarlamasıdır. IIoT’yi tanımlamak için kullanılan genel terimler şunlardır: “Endüstriyel İnternet” ve “Her Şeyin İnterneti”. Endüstri 4.0 endüstrinin üretimine odaklandığında, IIoT internet bağlantılı teknolojilerin benimsenmesi / hızlandırılmasına odaklanır.

Dördüncü sanayi devrimi, kesinlikle insanlık üzerinde büyük bir etki yaratacaktır. Gizlilik, mülkiyet, tüketim kalıpları, iş, kariyer, beceri ve hatta ilişkilerimizi etkileme imkânına sahiptir. Medeniyetimizi robotize edebilir, ancak diğer yandan toplumumuzu yeni bir düzeye taşıyabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir