Endüstri Nedir ? Endüstrinin türleri nelerdir ?

endüstri nedir? , endüstri türleri nelerdir?

Endüstri Nedir? 

Anlamı ;

Ticari faaliyetin üretim tarafı endüstri olarak adlandırılmaktadır. Ürünlerin yetiştirilmesi, üretilmesi, işlenmesi veya üretilmesi ile ilgili ticari bir faaliyettir.

Ürünler, tüketici mallarının yanı sıra üretici mallarıdır. Tüketici malları son olarak tüketiciler tarafından kullanılan mallardır. Örneğin, gıda hububatları, tekstil, kozmetik, VCR vb. Üreticinin malları, bazı diğer malları üretmek için üreticilerin mallarıdır. Makine, alet, ekipman vb gibi.

Ticaret ve ticaretin genişlemesi, sanayi büyümesine bağlıdır. Pazarın arz tarafını temsil eder.

endüstriyel otomasyon sistemleride mevcuttur.

Endüstrinin Türleri ;

 

Çeşitli sanayi türleri vardır. Bunlar aşağıda belirtilmiştir:1. Temel Sanayi

 

Birincil endüstri, doğanın yardımıyla malların üretimi ile ilgilidir. Çok az insan çabası gerektiren doğa odaklı bir endüstridir. Tarım, tarım, ormancılık, balıkçılık, bahçecilik vb.


2. Genetik Endüstrisi

 

Genetik endüstrileri, üretim nesnesi ve bazı bitki ve hayvan baharatlarının satış nesnesiyle yeniden üretilmesi ve çoğaltılmasıyla uğraşır. Ana amaç, bu tür satışlardan kar elde etmektir. Örneğin, bitki kreşleri, sığır yetiştiriciliği, kümes hayvanları, sığır yetiştiriciliği vb.3. Ekstraktif Sanayi

Ekstraktif sanayi, topraktan, havadan veya sudan mal çıkarılması veya çıkarılmasıyla ilgilidir. Genel olarak, ekstraktif endüstrilerin ürünleri ham olarak gelir ve bitmiş ürünler üretmek için imalat ve inşaat endüstrileri tarafından kullanılır. Örneğin madencilik endüstrisi, kömür madeni, petrol endüstrisi, demir cevheri, ormanlardan kereste ve kauçuğun çıkarılması, vb.4. İmalat Sanayi

 

İmalat sanayileri, hammaddeyi makine ve insan gücü yardımıyla bitmiş ürüne dönüştürmekle uğraşırlar. Bitmiş ürünler, tüketim malları veya üretici mallar olabilir. Örneğin tekstil, kimya, şeker endüstrisi, kağıt endüstrisi vb.


5. İnşaat Sektörü

inşaat endüstrisi, endüstriyel otomasyon

 

İnşaat endüstrileri, binaların, köprülerin, yolların, barajların, kanalların, vb. Inşaat işlerini üstlenir. Bu endüstri diğer endüstrilerden farklıdır çünkü diğer endüstrilerde mallar tek bir yerde üretilebilir ve başka bir yerde satılabilir. Fakat yapıcı sanayi tarafından üretilen ve satılan mallar tek bir yere dikilir.6. Servis Sektörü

 

Modern zamanlarda hizmet sektörü ulusun gelişiminde önemli bir rol oynar ve bu nedenle hizmet sektörü olarak adlandırılır. Bu kategoriye giren ana sanayi, otelcilik endüstrisi, turizm endüstrisi, eğlence endüstrisi vb.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir