İnsansı robotlarla gelecekteki ilişkiler

Bilimsel kurgunun başlangıcından bu yana mükemmel arkadaşlık yaratma kavramı muhtemelen bilim kurgu çalışmalarında merkezi bir tema olmuştur. 

Frankenstein’ın canavarı herkesin mükemmel arkadaşı hakkında bir fikir olmasa da, Mary Shelley, ilk yayınlandığı 1818’den önce romanı yazdı.

Bu, bir insanın doğal prodüksiyon dışındaki araçlarla laboratuarda insan benzeri bir yaratım yaratan çılgın bir bilim insanını tanımlamasından en az 200 yıl önceydi.

Günümüzde, doku mühendisliği laboratuarları, insan vücudunun yapımında kullanılmak üzere kaslar, deri, organlar ve kemikler için hücreler üretmede oldukça yetenekli hale gelmiştir.

Herkesin tam bir insan vücudu inşa etmeye çalıştığı kesin olarak bilinmemekle birlikte, elbette, kurucu bölümler şimdi rutin olarak yapılmaktadır.

İnsana atfedilebilecek bu doku topluluğunun nasıl hayata geçirilebileceği tartışmalıdır, ancak mevcut çözümün robotik olduğu görülmektedir.

Bir robotik sistem – veya bir mekatronik sistem – doku mühendisliği dışının altında konuştuğumuz şey.Mekaniği zor olan kısımdır – doğal bir şekilde dolaşmak, insanların görmesini kolaylaştırmak kadar kolay değildir.

Elektronikler ve yazılımlar, Google’ın sanal robotunu yapmak için özür dilemesi gereken bir aşamaya gelmiş gibi görünüyor; bazı insanları, başka bir insanla iletişim kurduklarına inandıkları – ve bunu beğenmedikleri – gerçeğine.

Onun filmi o zamanın üzerinde fazla konuşmuş olabilir ve sanal yapay zekaya duyarlı ses robotunu kusursuz görünüyordu, ancak böyle bir durum çok uzak değil.

Bu yüzden, mekanik bileşenler hafif bir parçalayıcı robot yapsalar ve yazılım tamamen mükemmel değilse bile, müşteriler bunun için ödeme yapmaya istekliyse şimdi elde edilebilecek olan şey oldukça şaşırtıcıdır.

Altında bulunan yüksek kaliteli mekanik bileşenler ve laboratuar mühendisliği insan dokuları kaplaması: Bu, diğerleri arasında The Stepford Wives ve Ex Machina gibi bir dizi nispeten yeni filmde ortaya konulan yaklaşık kompozisyon olmuştur .

Westworld’teki robotlar için benzer bir konstrüksiyon gösteriliyor. Bu , gerçek yapım sürecinin nasıl gerçekleşebileceğini gösteriyor – robotik silahlar sentetik insan dokusundan robotları şekillendiriyor.

Muhtemelen bu şekilde robot üretmenin pahalıya mal olması pahalı bir şeydir – kitle pazarı için ticari olarak uygun değildir, fakat bir üst sınıf spor otomobilini karşılayabilecek birisinin ötesinde değildir.Şu anda, bu sektöre atıfta bulunmak için “seks robotları” terimi kullanılıyor, ama belki de bu, insanları bilimin ve teknolojinin bu seviyesinde gizleyen ve gizleyen bir terim.

Uluslararası yasalar muhtemelen insani klonlamayı yasaklamaktadır, ancak muhtemelen yukarıda anlattığımız şekilde yapılmış insan benzeri bir robotu kapsayan hiçbir yasa yoktur.

Ancak bir an için yasal ve etik düşünceler, bu ultra gerçekçi insansı robotlar için bazı piyasa faaliyetlerini görelim.

Çin, bugünlerde birçok şeyin robotik merkezi olan, insansı “seks robotları” üreten bir dizi şirkete sahip.

Genellikle seks “cyborgs” veya seks “bebek” olarak adlandırılan bu makineler, Daily Star web sitesinde de görüldüğü gibi bazı resimlerde son derece gerçekçi görünmektedir .

Şirketler arasında Realbotix, Synthea Amatus ve DS Doll bulunuyor. Bebeklerin yapay zeka ve ucuz olduğu söyleniyor.

Şimdiye kadar, bu tür AI insansı ilaçları önemli sayıda imalat yapmak için çok pahalıydı.

Ancak, baktıkları şekilde değerlendirildiğinde, bunların kılıfları çoğunlukla, robotlar çok etkileyici bir şekilde gerçekçi olsalar da, filmlerde görülen insansı robotların kalitesinden yoksun olan plastik veya kauçuktan yapılmıştır.Ancak, yeni iddialı standartlarımıza uymayabilirler, ancak bu robotlar aslında oldukça iyi satıyorlar.

Her biri 10.000 dolar civarında, muhtemelen bazı insanlara iyi değer veriyorlar.

Bazı müşteriler görünüşe göre bebeklerin en sevdikleri ünlüler gibi görünmesini istiyor.

Aslında WWE güreşçileri, süper kahramanlar ve Hollywood aktörleri ve aktrisleri en popüler istekler arasında.

Gördüğümüz resimler arasında Scarlett Johansson’a çok benzeyen bir oyuncak bebek var.

Bir diğeri Justin Beiber gibi görünmekle birlikte, benzerliği göremiyoruz.Genel olarak konuşursak, ünlüler kendi imgelerine ait haklara sahip olma eğilimindedirler, yani şirketler, izinleri olmadan sadece bir şeyleri bir şey haline getiremezler.

Pazarda ne kadar para bulunduğunu söylemek zordur, çünkü pek çok araştırma yapmamıştır, ancak bazı insanlar işin kazançlı olabileceğini söylemişlerdir.

The Guardian web sitesinde yayınlanan bir makale , seks robot sektörünün 30 milyar dolarlık “seks teknoloji endüstrisi” ne düştüğünden önemli bir boyutta olduğunu gösteriyor.

Bu romantizmi çağırabilir ya da söyleyemezseniz, yorum yapmak için oldukça niteliksiz hissettiğimizden, yargılama yeteneğimizin ötesindedir.

Yapay zeka, insan benzeri bir yöntemle ve fizik için yeni bir bileşen sınıfı sunan malzeme bilimi ile daha iyi diyaloga girmeyi başarabildikçe, ilişkiler eskiden olduğundan çok daha karmaşık hale gelmiş gibi görünmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir