İşyerinde engelli insanlara yardım etmek için robotlar ;

insanlar-ve-robotlar

Robotlar, üretim ortamlarında ve işyerlerinde kendileri üzerinde bir etki yarattıkları yerde, her yerde bulunma yolunda ilerliyorlar.

Peki bu yeni iş dünyası neye benziyor? İnsanlarla makineler arasında çalışmayı nasıl bölüyor? Ve robotlar engelli insanlar için cazip işler yaratmaya nasıl yardımcı olabilirler, böylece iş gücüne katılabilirler?

AQUIAS, Robert Bosch GmbH, Fraunhofer Endüstri Mühendisliği IAO Enstitüleri ve Üretim Mühendisliği ve Otomasyon IPA ve ISAK GmbH tarafından yürütülen bir proje , bazı cevaplar sunmaktadır.

Projenin adı, Almanca’daki tam ünvanından türetilmiştir: hizmet kalitesi ve ciddi engelli veya engelsiz imalat işçileri arasında özel çalışma paylaşımı yoluyla iş kalitesi. Alman Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF) tarafından finanse edilmektedir.

AQUIAS’ın başlatıcıları dikkate değer bir yaklaşımı benimsiyor: Bosch’un otomatik üretim asistanı olan APAS’ı, ISAK GmbH firmasında – ki bunlar, bazıları son derece sınırlı bir iş kapasitesine sahip olan, çeşitli ciddi sakatlıkları olan bir şirkette – çalıştı.APAS, sıhhi tesisat armatürleri için montaj sürecinde kullanılır. Daha önce, bir işçinin karmaşık parçaları bir araya getirmek için günde 8000 defaya kadar bir manivela kolunu çalıştırması gerekiyordu, ama şimdi robot bu monoton ve fiziksel olarak zorlu bir görevi üstlendi. Bu, işçilerin yükünü hafifletir ve nihai kalite kontrolüne odaklanmalarını sağlar.

Bu projenin bir sonucu, iş kalitesini arttırmaktı: yıkıcı görevler düşerken, daha kaliteli işler için ve doğrudan insandan insana iletişim için daha fazla alan var.

“Yaptıklarımız robotların sadece insanlar için fiziksel olarak zorlanan görevleri üstlenmeleri. Projeyi koordine eden Fraunhofer Endüstri Mühendisliği IAO’su David Kremer, “İş adımı hazırlama veya kalite kontrolü gibi diğer tüm çalışma görevleri, halen çalışanların çeşitli işleri ile dolu olmasını sağlıyor” diyor.

Bu, engelli insanlar için iş olanakları ve modern üretime katılma fırsatı verir.

ISAK GmbH’nın bu öncü robot teknolojisini hayata geçirmesini sağlamak için Bosch, işyerini imalat ortamına ve işgücünün çeşitli ihtiyaçlarına göre ayarladı. Bu, insanlar ve makineler arasındaki arayüzlerin yeniden yapılandırılması için çağrıda bulundu.Artık robot farklı masa yüksekliklerine esnek bir şekilde ayarlanabiliyor ve sensör kaplaması bir güvenlik bariyerine ihtiyaç duyulmadığı anlamına geliyor: Bir işçi çok yaklaştığında, APAS otomatik olarak herhangi bir temas olmadan durur. Bu, iş parçalarını güvenli bir şekilde teslim etmeyi ve çarpışmaları önlemeyi mümkün kılar.

“AQUIAS projesinde, ciddi engelli çalışanlardan insan-makine etkileşimlerinin nasıl geliştirileceğini öğrenmek istiyoruz, diyor Bosch’ta APAS destek sistemlerinin ürün yöneticisi Wolfgang Pomrehn.“Bir üretim asistanının, genellikle normdan farklı olan çok çeşitli gereksinimleri karşılaması gerekiyor. Bu yüzden özel çözümler geliştiriyoruz ve sürekli olarak APAS’ın destekleyebileceği durum ve görev yelpazesini genişletiyoruz. ”

Bosch, proje sonuçlarını alır ve robotların üretim ve lojistikte dağıtımını daha da geliştirmek için onlardan önlemler alır.

Şirket, Blaichach (Allgäu) tesisindeki işyerlerini engelli ve engelsiz işçiler için kurmayı planlıyor. Kalite denetimleri için mikroskop altında hareket ettirilmesi gereken otomotiv üretimi için ağır alüminyum blokların nasıl ele alınacağı üzerinde durulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir