Neden Endüstriyel Otomasyon? 

Neden Endüstriyel Otomasyon

(Otomasyon Sisteminin Avantajları)

  • Verimliliği artırmak

Fabrika veya üretim veya proses tesisinin otomasyonu, daha iyi bir üretim kontrolü ile üretim oranını arttırır. Daha yüksek bir üretim kalitesi ile ürün başına montaj süresini önemli ölçüde azaltarak seri üretime yardımcı olur. Bu nedenle, belirli bir emek girdisi için çok miktarda çıktı üretir.Endüstriyel Otomasyonun Avantajları.

  • Optimum işletme maliyeti sağlamak

Sektördeki çeşitli süreçlerin otomatik makinelerle entegrasyonu, döngü sürelerini ve çabayı en aza indirir ve dolayısıyla insan emeğinin ihtiyacı azalır. Böylece çalışanlara yapılan yatırım otomasyonla kurtarıldı.  • Ürün kalitesini arttırmak için

Otomasyon insan müdahalesini azalttığından, insan hataları olasılığı da ortadan kalkmaktadır. Bir ürünün başlangıcından son ürüne kadar tüm aşamalarda endüstriyel süreçlerin uyumsal bir şekilde kontrol edilmesi ve izlenmesi ile daha büyük bir uyumluluğa sahip tekdüzelik ve ürün kalitesi, otomasyonla sağlanabilir.  • Rutin çekleri azaltmak

Otomasyon, çeşitli işlem parametrelerinin manuel olarak kontrol edilmesini tamamen azaltmaktadır. Otomasyon teknolojilerinden yararlanılarak, endüstriyel süreçler kapalı çevrim kontrol teknikleri kullanılarak proses değişkenlerini otomatik olarak ayarlayarak istenen değerlere ayarlar.

endüstriyel otomasyon sistemi
  • Güvenlik seviyesini yükseltmek

Endüstriyel otomasyon, tehlikeli çalışma koşullarında otomatik makinelerle ikame edilerek personel için güvenlik seviyesini artırır. Geleneksel olarak, endüstriyel robotlar ve robotik cihazlar bu riskli ve tehlikeli bölgelerde uygulanır.Endüstriyel Otomasyon Sisteminin Hiyerarşisi

Endüstriyel otomasyon sistemleri, otomasyon teknolojileriyle senkronize olarak çalışan çok sayıda cihaza sahip, doğada çok karmaşık olabilir. Aşağıdaki şekil, farklı hiyerarşik seviyelerden oluşan otomasyon sisteminin hiyerarşik düzenlemesini açıklamaktadır.

Saha seviyesi

Sensörler ve aktüatörler gibi saha cihazlarını içeren otomasyon hiyerarşisinin en düşük seviyesidir. Bu saha cihazlarının ana görevi, izleme ve analiz için süreçler ve makineler verisini bir üst seviyeye transfer etmektir. Ayrıca, aktüatörlerle proses parametresinin kontrol edilmesini de içerir. Örneğin, bu seviyeyi belirli bir sürecin gözü ve kolları olarak tanımlayabiliriz.Sensörler, sıcaklık, basınç, akış, seviye vb. Gibi gerçek zamanlı parametreleri elektrik sinyallerine dönüştürür. Bu sensör verileri ayrıca gerçek zaman parametrelerini izlemek ve analiz etmek için kontrolöre aktarıldı. Bazı sensörler arasında termokupl, yakınlık sensörleri, RTD’ler, akış ölçerleri vb.

Diğer yandan aktüatörler, prosesleri kontrol etmek için elektrik sinyallerini (kontrolörlerden) mekanik araçlara dönüştürür. Akış kontrol valfleri, solenoid valfler, pnömatik aktüatörler, röleler, DC motorlar ve servo motorlar aktüatörlerin örnekleridir.

Endüstriyel-Otomasyonun-Avantajları

Endüstriyel Otomasyon

Kontrol seviyesi

Bu seviye, çeşitli sensörlerdeki işlem parametrelerini alan CNC makineleri, PLC’ler, vb. Gibi çeşitli otomasyon cihazlarından oluşmaktadır. Otomatik kontrolörler, aktüatörleri işlenen sensör sinyallerine ve program veya kontrol tekniğine göre yönlendirir.

Programlanabilir Mantık Denetleyicileri (PLC’ler) , sensörlerden gelen girişlere dayanan otomatik kontrol işlevlerini sunabilen güçlü endüstriyel kontrolörlerdir. CPU, analog I / O, dijital I / O ve haberleşme modülleri gibi çeşitli modüller içerir. Operatörün, proseste belirli otomatik işlemleri gerçekleştirmek için bir kontrol fonksiyonunu veya stratejisini programlamasına izin verir.Denetleme ve Üretim Kontrol Seviyesi

Bu seviyede, otomatik cihazlar ve izleme sistemi, İnsan Makine Arayüzü (HMI) gibi kontrol ve müdahale fonksiyonlarını kolaylaştırır, çeşitli parametreleri denetler, üretim hedeflerini ayarlar, geçmiş arşivleme, makine başlatma ve kapatma, vb.

Çoğunlukla, Dağıtım Kontrol Sistemi (DCS) veya Denetleyici Kontrol ve Veri Toplama (SCADA) HMI’ları bu düzeyde popüler olarak kullanılmaktadır.Bilgi veya Kurumsal Seviye

Bu, tüm otomasyon sistemini yöneten endüstriyel otomasyonun en üst seviyesidir. Bu seviyenin görevleri arasında, üretim planlaması, müşteri ve pazar analizi, siparişler ve satışlar, vb. Bulunur. Bu yüzden ticari faaliyetlerle daha fazla ve teknik yönleriyle daha az ilgilenir.

Ayrıca endüstriyel iletişim ağları, bilgiyi bir seviyeden diğerine aktaran endüstriyel otomasyon sistemlerinde en belirgindir. Böylece bunlar sürekli bilgi akışı sağlamak için tüm otomasyon sistemlerinde mevcuttur. Bu iletişim ağı diğerine farklı bir seviye olabilir. Bu ağlardan bazıları RS485, CAN, DeviceNet, Foundation Field bus, Profibus vb.

Yukarıdaki hiyerarşiden, yüksek seviyeden düşük seviyeye ve tam tersine sürekli bilgi akışı olduğu sonucuna varabiliriz. Bu grafiksel yolu varsayarsak, ilerledikçe, bilginin toplandığı ve aşağı inerken, süreç hakkında ayrıntılı bilgi aldığımız bir piramit gibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir