Otomasyon Kontrol Sistemi

otomayon-kontrol-sistemi

Otomasyon Kontrol sistemi | Kapalı Döngü Açık Döngü Kontrol Sistemi

İstenen çıktıyı üretecek bir sistem oluşturmak için birkaç eleman bir araya getirildiğinde, sistem kontrol sistemi olarak adlandırılır . Bu sistem çıktıyı kontrol ettiği için, bu şekilde başvurulur. Sisteme bağlı her bir elemanın çıktı üzerinde kendi etkisi vardır.Otomasyon Kontrol Sisteminin Tanımı

Bir kontrol sistemi, arzulanan sonuçlara ulaşmak için diğer cihazların veya sistemlerin davranışlarını yöneten, yöneten, yönlendiren veya düzenleyen, bir cihaz veya cihaz setidir. Diğer bir deyişle, kontrol sisteminin tanımı, bir kontrol sistemi diğer sistemi kontrol eden bir sistem olarak yeniden yazılabilir .
İnsan uygarlığı gün geçtikçe modernleşirken otomasyon talebi de buna göre artıyor. Otomasyon, cihazların kontrolünü gerektirir.

Son yıllarda, kontrol sistemleri modern teknoloji ve uygarlığın gelişmesinde ve ilerlemesinde temel rol oynamaktadır. Pratik olarak, günlük hayatımızın her yönü, bazı kontrol sistemleri tarafından az veya çok etkilenmektedir. Bir banyo tuvalet tankı, bir buzdolabı, bir klima, bir geezer, bir otomatik demir, bir otomobil tüm kontrol sistemi vardır. Bu sistemler ayrıca daha fazla çıkış için endüstriyel işlemde de kullanılır. Ürünlerin, silah sistemlerinin, ulaşım sistemlerinin, güç sisteminin, uzay teknolojisinin, robotların ve daha birçok alanda kalite kontrol sistemlerini kontrol sistemimizde buluyoruz. Kontrol teorisi ilkeleri hem mühendislik ve sigara mühendislik alanına uygulanabilir. 

Otomasyon Kontrol Sistemi Özelliği

Kontrol sisteminin ana özelliği, sistemin giriş ve çıkışı arasında açık bir matematiksel ilişki olmalıdır. Sistemin giriş ve çıkışı arasındaki ilişki doğrusal bir orantı ile gösterilebildiğinde, sistem lineer kontrol sistemi olarak adlandırılır. Yine, girdi ve çıktı arasındaki ilişki, tek doğrusal orantılılık ile temsil edilemediğinde, girdi ve çıktı, doğrusal olmayan bir ilişki ile ilgilidir, sistem, doğrusal olmayan kontrol sistemi olarak adlandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir