Otomasyon nedir , nerelerde kullanılır?

otomasyon nedir, otomasyon nerelerde kullanılır ?
otomasyon nedir, otomasyon nerelerde kullanılır ?

Otomasyon nedir , otomasyon nerelerde kullanılır gibi soruların cevabını bulabileceğiniz ve aynı zamanda otomasyon hakkında bulabileceğiniz her türlü bilgi, haber, uygulama vb her türlü konular için otomasyongezegeni.com ‘ a ulaşabilirsiniz.
Sizde siteyi düzenli olarak ziyaret ederek otomasyon hakkında hergün yeni bir bilgi, güncel otomasyon haberlerinini öğrenebilirsiniz.
Aynı zamanda plc, scada vb otomasyon terimleri ve otomasyon programları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.Otomasyon Nedir ?

Otomasyon nedir ve otomasyon sistemleri nedir bu iki soru aslında gelişmekte olan endüstriyel sektörün , genel olarak teknoloji sektörlerinde’ de büyük rol oynamaktadır. Otomasyon nedir sorusuna gelecek olursak, otomasyon işle ilgili görevlerin yürütülmesi için bilgisayarların ve diğer otomatik makinelerin kullanılmasını ifade eder. Otomatik makineler, basit algılama cihazlarından robotlara ve diğer karmaşık ekipmanlara kadar değişebilir. Operasyon otomasyonu, tek bir işlemin otomasyonunu veya tüm fabrikanın otomasyonunu kapsayabilir.Otomatikleştirmek için birçok farklı sebep var. Artan üretkenlik, çoğu firmanın rekabet avantajı arzulamasının temel sebebidir. Otomasyon ayrıca düşük operasyonel değişkenlik sunar. Değişkenlik doğrudan kalite ve verimlilik ile ilgilidir. Otomatikleştirmenin diğer nedenleri arasında tehlikeli bir çalışma ortamının varlığı ve insan emeğinin yüksek maliyeti sayılabilir. Bazı işletmeler, üretim süresini kısaltmak, üretim esnekliğini arttırmak, maliyetleri azaltmak, insan hatasını ortadan kaldırmak ya da iş gücü eksikliğini telafi etmek için süreçleri otomatikleştirmektedir. Otomasyonla ilgili kararlar genellikle bu ekonomik ve sosyal faktörlerin bir kısmı veya tamamı ile ilgilidir.

Küçük işletme sahipleri için, otomasyonun artıları ve eksileri tartmak zor bir iş olabilir. Ancak danışmanlar bunun sürdürülmemesi, gereken bir konu olduğunu iddia ediyorlar.

Otomasyon nerelerde kullanılır ?

Otomasyon nerelerde kullanılır otomasyon sistemleri insan gücünü azaltmak için kullanılan işi kolaylaştıran bazı örneklerle açıklayacak olursak ; otomatik kontrol, makine, fabrikalarda, kazanlarda ve ısı işleme fırınlarında, telefon şebekelerinde anahtarlama, gemilerin, uçakların ve diğer uygulamaların ve araçların yönetilmesi ve dengelenmesi gibi işletim ekipmanı için çeşitli kontrol sistemlerinin kullanılmasıdır.Otomasyon Çeşitleri nelerdir ?

Otomasyon çeşitleri nelerdir denildiğinde ,üretim hatlarında, barkod tarayıcılarını ödeme şeritlerine yükleyen bir perakende mağazasının örneğinde olduğu gibi, verimliliği artırmak ve maliyetleri düşürmek için önemli bir rol oynasa da, otomasyon üretim endüstrilerinde en yaygın olanıdır. Son yıllarda, üretim alanı, büyük otomasyon alternatiflerinin geliştirilmesine tanık olmuştur. Bu tür otomasyonlardan bazıları şunlardır:

Otomasyon Türleri ;

 • Bilgi Teknolojisi (BT)
 • Bilgisayar destekli imalat (CAM)
 • Sayısal kontrollü (NC) ekipman
 • Robotlar
 • Esnek üretim sistemleri (FMS)
 • Bilgisayar entegre üretim (CIM)

Bilgi teknolojisi (BT)

 • Bilgi Teknolojisi nedir ?

Bilgiyi oluşturmak, saklamak, geri çağırmak ve yaymak için kullanılan geniş bir bilgisayar teknolojisi yelpazesini kapsamaktadır .

Bilgisayar destekli üretim (CAM)

 • Bilgisayar destekli üretim nedir ?

Bilgisayarların farklı üretim planlama ve kontrol işlevlerinde kullanılmasını ifade eder. CAM, ürünlerin üretimi için sayısal olarak kontrol edilen makinelerin, robotların ve diğer otomatik sistemlerin kullanımını içerir. Bilgisayar destekli üretimde bilgisayar destekli süreç planlama (CAPP), grup teknolojisi (GT), üretim çizelgesi ve üretim akış analizi de yer almaktadır. Bilgisayar destekli süreç planlaması (CAPP), bilgisayarların farklı ürünlerin üretimi için süreç planları oluşturması anlamına gelir. Grup teknolojisi (GT), farklı ürünlerin gruplandırılmasını ve her bir grubun üretimi için farklı üretim hücreleri oluşturmayı hedefleyen bir üretim felsefesidir .Sayısal olarak kontrol edilen (NC)

 • Sayısal olarak kontrol edilen (NC) nedir ?

makineler , parça veya ürün üzerinde sırayla işlemleri yürüten makine takımlarının programlanmış versiyonlarıdır . Bireysel makineler bu amaçla kendi bilgisayarlarına sahip olabilir; Bu tür araçlar genellikle bilgisayarlı sayısal kontrollü (CNC) makineler olarak adlandırılır. Diğer durumlarda, birçok makine aynı bilgisayarı paylaşabilir; Bunlara doğrudan sayısal kontrollü makineler denir.

Robotlar

Normalde bir insan operatörünün kullandığı farklı görevleri yerine getirebilen bir otomatik ekipman türüdür. Üretim sırasında robotlar, ağır veya tehlikeli malzemelerin montajı, kaynaklanması, boyanması, yüklenmesi ve boşaltılması, muayene ve test işlemleri ve son işlemlerin yapılması gibi çok çeşitli görevleri yerine getirmek için kullanılır.

Esnek üretim sistemleri (FMS)

 • Esnek üretim sistemleri (FMS) nedir ?

Makineler arasında farklı rutinler kullanan benzer ürünlerin veya bileşenlerin üretiminde sayısal olarak kontrol edilen takım tezgahları, robotlar ve otomatik malzeme taşıma sistemlerini içerebilen kapsamlı sistemlerdir.Bilgisayarla bütünleşik üretim (CIM)

 • Bilgisayarla bütünleşik üretim (CIM)

Sistemi, birçok üretim işlevinin bir bütünleşik bilgisayar ağı üzerinden bağlandığı sistemdir. Bu imalat veya imalat ile ilgili işlevler, üretim planlama ve kontrol, atölye kontrol, kalite kontrol, bilgisayar destekli üretim, bilgisayar destekli tasarım, satın alma, pazarlama ve diğer işlevleri içerir. Bilgisayarla bütünleşik bir üretim sisteminin amacı, ürün tasarımında değişikliklere izin vermek, maliyetleri düşürmek ve üretim gereksinimlerini optimize etmektir.

Merak Edebilirsiniz Tıklayın => Dünyanın en iyi otomasyon firmaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir