Otomasyon ve tedarik zinciri

otomasyon ve tedarik zinciri

Otomasyon ve tedarik zinciri ;

Otomasyon,Tedarik Zincirini Nasıl Değiştiriyor?

Otomasyon Tedarik zinciri piyasası, teknolojinin benimsemesinden büyük ölçüde faydalanmaktadır. – ancak, bir dereceye kadar otomatikleştirilse de, endüstri, büyük miktarda insanın yavaş, el ile yapılan görevleri yerine getirmesi ve karmaşık bir birbirine bağlı parça ağını yönetmesi gereken zorluklarla karşı karşıyadır. . Bu, üst düzey karar vericilerin kafalarını kaşıyarak, kayda değer süreç verimliliği kazanımları ya da gerçekte neler olup bittiğini görebilmek için nereye bakacaklarını belirler: Kurumsal süreç robotlarını girin.

Proses robotiği, tüm tedarik zincirini uçtan uca otomatik hale getirerek çalışır – sadece münferit görevler değil, tüm farklı bölümlerin tandemde yönetilmesini sağlar. Yazılım robotiğinin benimsenmesi, profesyonellerin günlük süreçlere daha az zaman ayırmasına ve bunun yerine tüm iş için değer üretmeye daha fazla zaman sağlamasına olanak tanır.



Bu, tedarik zinciri yöneticilerinin sadece görmezden gelemeyeceği bir sonraki adımın çok önemli bir evrimsel adımıdır. Bu, özellikle, yetenekli profesyoneller olarak, ilerlemenin, büyümenin ve toplantının yeni ve daha karlı caddelerini bulmaya odaklanabilecekleri zaman planlama, izleme ve koordinasyon gibi tekrarlanan süreçler üzerinde çok fazla zaman harcamalıdırlar. hizmet seviyesi anlaşmaları (SLA).

Otomasyon’da Robotlaşma Nasıl Çalışır?

Tedarik zinciri profesyonellerinin çoğunluğu, çoğu yalnızca belirli bir görevde çalışan verimlilik araçları kullanmaktadır. Birçok tedarik zinciri görevinin karmaşıklığı nedeniyle, bu araçlar yöneticiler için bir yük haline gelebilir; Kurumsal süreç robotları, geleneksel otomasyon araçlarından farklı olup, sınırlı bir bireysel görev yaklaşımından ziyade, tüm iş sürecini (tedarik zinciri gibi) otomatikleştirmeleridir.

İşlevsel olarak bu, çeşitli süreçler arasındaki siloları ortadan kaldırır ve tek bir merkezileştirilmiş süreçte ele alınmak üzere tedarik, nakliye, depolama ve stok yönetimi gibi bir sürecin tamamlanmasını sağlar.



Bu, yazılım robotuna bir işin nasıl tamamlandığını öğretmek suretiyle gerçekleştirilir, buna gömülü süreç bilgisi denir. Görevler, iş başı seviyesinde tamamlanır, ancak birbirine bağlı bölümlerin birlikte çalışmasına izin veren bütünleşik bir süreç olarak koordine edilir. Örneğin, robotik çözüm, stok hareketinin olmaması nedeniyle bir depo dolduğunu tespit ederse, otomatik olarak tedarik işlemini uyarır / durdurur veya mevcutsa yeni bir depolama konumuna geçer.

Bir çok görevi otomasyona sokmak tedarik zincirini yönetmek için çok daha verimli ve kullanışlı bir yöntem olmakla birlikte, yöneticiler hala eylemleri ve çıktıları takip edip izleyebilmek isteyebilirler. Bu nedenle, birçok çözüm kapsamlı bir kontrol panosu sunar – denetçilerin bir kuşbakışı görünümündeki tüm etkinlikleri izlemek ve izlemek için kullanabilecekleri bir araç.

Örneğin, tedarik zinciri yöneticileri belirli bir SKU’nun mevcut depo stokunun gerekli yeniden sipariş seviyelerini aştığını görmek için bir gösterge panosunu kullanabilirler. Pano, coğrafyaya veya SKU’ya göre inceleme yaparak genel işlem zincirinin çok daha derin ve hızlı bir şekilde bozulmasını sağlar. Yönetici daha sonra büyük bir tedarikçinin fabrikasından navlun kesilmesi gibi kesin problemi derhal tespit edebilir ve bu da daha sonra bölgedeki fırtınalara kadar izlenebilir.



Gösterge panoları sadece problemlerin anında tanımlanmasına izin vermekle kalmaz, aynı zamanda bu sorunların tedarik zincirinin geri kalan kısmını nasıl etkilediğini ve bu nedenle hemen harekete geçme kabiliyetini de görme yeteneğini sağlar. Yukarıdaki örnekte, üretimin geçici olarak durdurulması, robotik çözümün bir süpervizörü değişikliğe karşı uyarmasına neden olacak ve onayla birlikte, diğer tedarikçilerin satın alımlarını otomatik olarak arttıracak ve böylece ulaştırma kaynaklarını bu alanların üstesinden gelmek üzere değiştirecektir. Bir onay gerekli değilse, robotlar da çalışmanın bu manuel kısmını değiştirmek için yapılandırılabilir.

Güvende mi?

Tüm süreçlerin kontrolünü üstlenmek bir tedarik zinciri yöneticisine karşı mantıklı görünmese de, otomasyon daha fazla benimsenmesi, korkulmaması gereken bir şeydir. Küçük hataların tüm bir kuruluşu etkileyebileceğinden, tedarik zinciri için doğruluk kritik öneme sahiptir. Buna ek olarak, bir çok yatılıyı geçen mal ve hizmetler ile tedarik zinciri yöneticileri, uyum ve yönetmeliklerini gündemlerinin üzerinde tutmalıdır.

Süreç robotiği, paydaşların, malların, hizmetlerin, paranın, insanların, kaynakların ve ilgili Bilgilerin menşe noktasından nihai tüketime kadar verimli bir şekilde işbirliği yapmasını ve basitleştirilmesini sağlar – sonuçta işletme sermayesini iyileştirir ve tüm planlama, siparişe göre hizmet maliyetini düşürür. Tedarik zinciri boyunca nakit para ve alış-satış iş süreçleri.

Bu, tedarik zincirinde çalışan çalışanlar için ne anlama geliyor?

Staples Business Advantage İşyeri Endeksine göre, Amerikan işçileri kronik olarak fazla çalışıyorlar – tüm tedarik zinciri ve imalat profesyonellerinin ilişki kurabileceği bir şey. Sadece bu yetenekli profesyonellerin günlük gut ve veri girişlerini yönetmek için zorlanmaları değil, aynı zamanda organizasyonun tamamı için de değer ve verimlilik artışlarını aktif olarak sürdürebilmeleri gerekiyor. Süreç robotları mutlaka insanların yerini almak zorunda değildir, bunun yerine, işletmelere sıkıcı hatalara açık manuel çalışmalardan en yüksek seviyede bir yayın sunar. Robotun insandan çıkmış gibi düşün.



 

Tedarik zincirinizi robotize etmenin bir sonucu olarak ortaya çıkan otomasyon ve akıllı iş süreçleri, duyarlılık ve çeviklik sunar. Robotizasyon sayesinde satış, tahmin, ikmal, tedarik, planlama, satın alma, üretim ve dağıtım faaliyetlerini sorunsuz bir şekilde birleştirip otomatik hale getirebilirsiniz.

Bu, kritik kurumsal uygulamalarınızın sayınızı arttırmadan, uyumluluğunu ve gelişmiş şekilde benimsenmesini sağlayarak, işletmenin daha azıyla daha fazlasını yapmasına olanak tanır. Bu, proses robotunun tedarik zincirinin devam eden başarısı için temel bir bileşen olmasını ve sonuç olarak tüm şirketin büyümesini ve verimliliğini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir