Robot otomasyonu “2030”a kadar 800 milyon işçinin yerini alacak !

Robot Otomasyonu

Yeni bir danışmanlık firması bir raporu buldu bu raporda 800 milyondan fazla küresel işçi 2030’a kadar işlerini kaybedecek ve yerini robotik otomasyon ile değiştirecek.

McKinsey Global Institute tarafından yapılan 46 ülkenin ve 800 mesleğin incelenmesi, küresel işgücünün beşte birine kadar etkileneceğini tespit etti.

Almanya ve ABD gibi daha zengin ülkelerdeki işgücünün üçte birinin başka işler için yeniden eğitime ihtiyacı olabileceğini söyledi.

Raporda, makine operatörlerinin ve gıda işçilerinin en çok etkileneceği belirtiliyor.

McKinsey’e göre, otomasyona yatırım yapmak için daha az paraya sahip olan daha fakir ülkeler bundan etkilenmeyecek.

otomasyon sistemi

Yazarların yazdığı Hindistan, sadece yeni teknolojilerin yerini alan işlerin yaklaşık% 9’una sahip olacak.

Yazarlar, ipotek komisyoncuları, paralegallar, muhasebeciler ve bazı arka ofis personeli tarafından otomasyona karşı savunmasız olarak gerçekleştirilen görevleri görmektedir.

Doktorlar, avukatlar, öğretmenler ve barmenler gibi insan etkileşimi gerektiren işler, McKinsey tarafından otomasyona daha az eğilimli olarak görülüyor.

Çalışma, bahçecilik, sıhhi tesisat ve bakım işleri gibi daha düşük ücretli işlerin, otomasyondan daha az etkileneceğini tahmin ediyor.

Gelişmiş ülkelerde, daha az eğitim gerektiren işler küçüldükçe, bir üniversite eğitimine olan ihtiyaç artacaktır.

Sadece ABD’de, 39 ila 73 milyon iş 2030 itibariyle ortadan kaldırılabilir, ancak McKinsey raporuna göre , yerinden edilmiş işçilerin yaklaşık 20 milyonu diğer sektörlere kolaylıkla aktarılabilir .

İngiltere’de, mevcut işlerin% 20’si, yazarın öngörüsü olan aynı dönemde otomatik hale getirilecek.

Yazarlar, dünyanın 1900’lü yılların ölçeğinde, küresel sanayinin çoğunun çiftçilikten fabrika çalışmasına geçtiği bir geçiş göreceğine inanıyorlar.

Ancak, yeni teknolojinin, 1980’lerde kişisel bilgisayarların kullanılmasına benzer şekilde, teknoloji destek çalışmalarına ve çevrimiçi işlere yol açan yeni iş türleri sağlayacağına dikkat çekiyorlar.

Raporun yazarları, hükümetleri vatandaşlarını yeniden eğitme planlarını yürürlüğe koymaya çağırıyorlar.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir