Robotlara sağlık sisteminde büyük rol

otomasyonda sağlık sistemleri

Robotlar  hastanelerde iş zekasını ortadan kaldırıyor ve teknoloji ilerledikçe, otistik çocuklara yardım etmek, diyabetli gençleri motive etmek ve yaşlı Alzheimer hastaları şirketini tutmak gibi terapötik roller üstlenecekler.

Sağlık endüstrisi, otomasyona direnme konusunda en dayanıklı olanlardan biri olmuştur. Bir hemşirenin faaliyetlerinin yüzde 30’undan daha azı otomatikleştirilebilir,  yeni bir McKinsey & Co. çalışması foun d .

Ancak sağlık hizmetlerine olan talep o kadar büyük ki robotlar, kaynak kısıtlı sağlık çalışanlarının temel yardımları olarak görülüyor. Amaç, pek çok hastayı yetersiz ve yalnız bırakan bir deliği doldurmaktır.Güney Kaliforniya Üniversitesi Viterbi Mühendislik Okulu’nda bir ekip açan profesör Maja Mataric, “Otizmden özellikle etkilendik çünkü insidansı o kadar yüksek ve bugün pek çok çocuk otizmle teşhis ediliyor” dedi  .

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri  , 68 çocuktan 1’inin otizm spektrum bozukluğu ile tanımlandığını tahmin etmektedir . Milli Otizm Derneği otizm diyor  en hızlı büyüyen henüz en underfunded gelişimsel bir bozukluktur. Bu, mevcut insan kaynakları tarafından karşılanamayan hizmetler için büyük ve büyüyen bir talep yaratır.

Bandit adındaki bu robot, yaşlıları egzersizleri ve günlük görevleri tamamlamak için motive edebilir.

Mataric, 12 yıl önce etkileyici özellikleri ve sanal kişiliklerle “sosyal olarak yardımcı robotlar” yaratmaya başladı.

O, USC’nin araştırmasından elde edilen verileri kullanarak programlanan botları geliştirmek için üreticilere ortaktır – bazıları diğerlerinden daha insana benzemektedir. Botlara yerleştirilmiş sensörler, insan etkileşimi akışı ve bir kişinin belirli bir görevi tamamlaması için gereken süreyi içeren grup etkileşimleri gibi daha fazla veri toplar. Bilgi biriktikçe, model gelişir.Robotlar bazı otistik çocuklara sosyal olarak uygun şekillerde nasıl davranacaklarını öğretmeye yardımcı olabilir ve bazen insan terapistlerinin ortaya çıkarmak için mücadele edebileceği sosyal becerileri ortaya çıkarabilir. Bazı çocuklar için robotlar, insanlardan daha az korkutucu ve terapide yardımcı olabilecek tutarlılıkla davranışı tekrarlayabilmenin yararına sahipler, dedi Mataric.

Tobi Adebayo, robota ulaşır. Haverhill’deki Moody School, NAO robotunu kullanarak, otizmli bir kısmı da dahil olmak üzere, öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerle çalışmak için dünyanın sadece üç yerinden biri.
Tobi Adebayo, robota ulaşır. Haverhill’deki Moody School, NAO robotunu kullanarak, otizmli bir kısmı da dahil olmak üzere, öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerle çalışmak için dünyanın sadece üç yerinden biri.
Resim kredisi: Suzanne Kreiter | Boston Globe | Getty Images

Bir projede Mataric, otizmli çocuklara paylaşma konusunda öğretmenlere yardım etmek için robotlarını kullanıyor. Çocuklar ve robotlar bir oyun oynuyor ve çocuğun başkalarının sırasını ne zaman alacağı konusunda bir anlayış geliştirmesine yardımcı oluyor. İlk adım, çocuğun robotla oynaması ve bir diğeri de oyuna başka bir çocuk getirmektir.“Robot yardımlı tedavinin önemli bir parçası sadece kullanıcı ve robot arasında yok olmaktır – bu aynı zamanda diğer insanlarla olmak zorundadır,” Mataric söyledi. Otizmde bu özellikle doğrudur, çünkü “açıklık sosyal davranışla ilgilidir” dedi.

Düşüncelere giden robotlar, arkadaşlık yapmada zorluk çeken otistik çocuklar için buzun kırılmasına da yardımcı olabilir.

“Otizmi olan çocuklarla oynamak çok fazla gerçekleşmez” dedi.

USC Profesör Maja Mataric, DragonBot ile “Go Fish” oynar.

Yeni bir çalışma – USC, Yale, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Stanford arasındaki ortaklık – bu robotları otistik çocukların 30 evine gönderecek. Öğrenciler, çocukların ve ebeveynlerinin robotlarla nasıl etkileştiklerini ve potansiyel terapötik etkilerini nasıl incelediklerini araştıracaktır. Bu, hiç analiz edilmeyen bir şey, dedi Mataric.Başka bir pilot, çocuk yaşamının uzmanları, bir çocuğun korkusunu azaltmaya yardımcı olan sağlık profesyonelleri ile birlikte çalışmak için “Maki” robotlarını Los Angeles’daki Çocuk Hastanesine gönderiyor. Mataric, gelecekte robotun, insan kaynaklarına sahip olmanın bir seçenek olmadığı hastanelere yerleştirilebileceğini söyledi.

Maki için bir uygulama, çocukların intravenöz enjeksiyonların travması ile başa çıkmalarına yardım etmektir. Örneğin, robot bir oyunu oynayarak çocuğun dikkatini dağıtabilir, süreçte neler olduğunu tam olarak açıklayabilir veya prosedürün hastanın daha iyi hissetmesine yardımcı olacağını hatırlatır.

Southern California bilgisayar bilimci Üniversitesi’nden Maja Mataric, otizmli çocuklarla ilgilenmek üzere tasarlanmış bir robot olan Bandit’in proje lideridir.

Sosyal destekli robotları ticarileştirmek için bir dizi şirket çalışıyor ve hastanelerde, okullarda ve evlerde robotların varlığı yaygınlaşmadan çok önce olmayabilir.

Otizmli çocuklara yardım etmek için zaten robot satan bir şirket  RoboKind . Onun “Milo” robotu Dallas Texas Üniversitesi’nde Callier Merkezi ile ortaklaşa geliştirildi ve 5.000 $ maliyeti. Şirket CEO’su Fred Margolin, eğitim pazarına odaklanmış ve halihazırda 100 okulda bulunuyor.

Maja Mataric, on yıldan fazla bir süredir sosyal olarak yardımcı robotlar üzerinde çalışıyor.

Mataric, USC’nin botlarını ticarileştirmek için kendi şirketini kurdu ve iRobot’un Roomba vakumu gibi diğer ticari ürünlerde olduğu gibi, sanayinin gelişmesiyle fiyatın düşeceğine inanıyor. Yüz binlerce potansiyel müşterinin olduğunu tahmin ediyor ve bu ölçekte üretim, maliyeti 500 $ gibi düşük bir fiyata getirebiliyor.

“Gerçek dünyaya gerçek insanlara ulaşmanın tek yolu bu ürünleri ekonomik hale getirmektir” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir