Tarımda Robot Sistemi

tarımda robot sistemi, otomasyon

Tarımda robot sistemi nasıl düşünülebilir?

Düşünülmesi gereken yabancı bir kavram gibi görünüyor: modern tarımın gelişimini ve bakımını ele alan robotlar ve otomatik sistemler.

Bu bitkilerin tohumlanması, çiftlik hayvanları ve hatta gıda dağıtımı gibi daha doğal süreçlerle, robotlar veya robotlar gibi steril, insan yapımı teknolojilerin birleşmesini içerir.

Ancak, ne kadar tuhaf olursa olsun, robot endüstrisinin tarım sektöründeki yaygın büyümesi ve yaygınlaşması tam olarak şu anda olan bişeydir ve herkes bunun için daha iyidir. Niye ya?

Bunu anlamak için öncelikle robotiğin modern tarıma nasıl uyduğunu ve teknolojinin süreçleri ve sistemleri iyileştirmek veya güncellemek için halihazırda nasıl kullanıldığını ele alması gerekir.Modern Dünya ile Buluşma: Tarımda Robotik ve Otomasyon

Resmin tamamını elde etmek için, temel bilgiler ile başlamalı ve daha gelişmiş uygulamaların bazılarında yolumuza devam etmeliyiz.

Tarım Temelleri

Başlamak için en belirgin yer kreş ekim ve ürün ekim ile. Hasat Otomasyonu ve HETO Agrotechnics gibi şirketler, şu anda depolar da dahil olmak üzere, tohumlama, saksı ve canlı bitkilerin genel bakımını ele almak için Pottenrobot gibi otomatik çözümler sunuyor .

Ancak çoğu tarım bir seranın veya kreşin dışında gerçekleşir.

Geleneksel bitki tohumlama, genellikle bir traktöre bağlanan ve hazırlanan bir alan boyunca sürülen bir yayın yayıcısı olarak adlandırılan bir araç kullanır. Traktör, nispeten istikrarlı bir hızla ilerlerken, serpme makinesi içeri girebilecek veya yerleşmeyecek olan tohumlara saldıracaktır. Açıkçası, bu çok miktarda tohumu harcar ve işlerin yapılması için en etkili yol değildir.Otonom hassas tohumlama adı verilen bir teknoloji , robotik ve geomapping araçları kombinasyonu ile bunu geliştirebilir.

Başlamak için, teknoloji dijital bir harita veya alanın kaplamasını oluşturur ve daha sonra ayrıntılarla doldurur – kalite, yoğunluk ve toprağın makyajı gibi.

Tohumu tohumlara yaymaktan ziyade, robotik tohum ekim makinesi, toplanan verilere dayanarak tohumları doğru bir şekilde yerleştirir. Bu kurulum yalnızca tohumları doğru bir şekilde dağıtmaz, aynı zamanda çıktıyı maksimuma çıkarmak için onları doğru derinliğe yerleştirir.

Bakım ve Bakım

Bitkiler büyümeye başladığında, bakım ve bakıma geçme zamanı. Robotik ve otomasyon teknolojileri, bu amaçla – ürün izleme ve analizden sulama ve ayıklama – sağlam çözümler sunuyor.

İnceltme ve budama, aynı zamanda büyümeyi ve nihai hasat miktarlarını arttırmak için bitkilerin yoğunluğunu kesmeyi içeren önemli kaygılardır.

Dronlar ve yer tabanlı robotlar, PrecisionHawk’tan teknoloji veya BoniRob gibi cihazlar sayesinde izlemeyi gerçekleştirebilir .

Robot destekli hassas sulama araçları da gübreleme ve sulama işlemlerini gerçekleştirir. Doğru sistemlere sahip özerk robotlar mahsulün ayıklanması ve püskürtülmesiyle baş edebilir.Örneğin, RoboCrop , bitkileri tespit etmek için bilgisayar odaklı görme sensörleri kullanır ve daha sonra yabani otları temizlemek için aralarında boşluklar oluşturur. Ayrıca, güçlü, ancak kompakt, hava kompresörleri ile donatılmış robotlar,yabani ot öldürücü bir toz oluşturmakiçin toprağa bağlı meyve çukurları , fındık veya doğal maddeler kullanabilir.

Budama gelince, Wall-Ye üzüm bağlarını eritebilir ve yabanmersini bitkilerini işlemek için benzer bir model vardır.

Bitkiler veya ürünler olgunlaşınca, benzer robotik cihazlar ve sistemler çeşitli bitkileri toplayıp toplayabilirler. Wall-Ye veya RoboCrop gibi bir şey kolayca mısır saplarını toplamak için modifiye edilebilir ve donatılabilir veya havuç ve patatesleri çekebilir.

Çoban, Sürü ve Sağım

Özerk robotlar veya insansız hava araçları da koyun ve büyükbaş hayvanların üstesinden gelebilir. Dronlar, özellikle farklı arazi türleri ile geniş araziler üzerinde büyükbaş hayvan sürülerek ciddi bir avantaj sağlar. Dronlar manzara ve çevrenin sağlam bir görünümünü sunmak için yüksek görüş yaklaşımı alabilir.

Avustralya’daki bazı çiftçiler, hem pahalı hem de aşırı olabilen, salkım ve sürü hayvanlarına helikopterler kullanırlar. Dronlar daha ucuz ve daha kullanıcı dostu bir alternatiftir.

Çeşitli cihazlar, kaynakların elde edilmesine yardımcı olmak için sağım araçları da dahil olmak üzere, çiftlik hayvanlarının bakımıyla ilgilenebilir. IoT sensörler, robotlar ve modern teknoloji ile birleştirildiğinde, çiftçilerin ve çiftçilerin hayvanlarıyla ilgili daha iyi bilgilendirilmelerine yardımcı olabilir.Sektörün Geleceği

Gördüğünüz gibi, daha modern teknolojiler ile eski endüstri uygulamaları arasındaki bu birleşme, hiç bir rüya değil – konuştuğumuz gibi oluyor. Çiftçiler ve işçiler artık mahsulleri elleriyle toplamak için artık güneşe dalmak zorunda kalmıyor.

Otomatik robotlar, dronlar ve geleneksel ekipman ataşmanları – bir traktöre bağlananlar gibi – işi hızlı ve kolay bir şekilde halledebilir.

Teknoloji ilerledikçe, bu çözümler de her zaman iyi bir şey olan çok daha uygun ve verimli hale gelir.

Geliştirilmiş verimlilik, maksimum çıktı ve daha hızlı hasat ve bakım süreleri sayesinde, solo ve küçük çiftlik sahiplerinin iş dünyasının önde gelen organizasyonlarına ayak uydurduğunu düşünmek bir esnektir.

•Tarım robotu Husky

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir